דווקא עכשיו: מצטרפים למאבק ועוצרים את גל כריתות העצים בישראל

לא משנה אם אתם בעבודה, בבית או עם הילדים – אנחנו נמשיך להיאבק בשבילכם על עולם טוב יותר.

משרד החקלאות נותן את ידו לכריתה של מאות אלפי עצים מדי שנה

בשם הקלת הנטל ברגולציה, אושר בשנת 2019 נוהל חדש אשר משנה את כללי המשחק ומקל מאוד על כריתת עצים.  הדבר מהווה שיא חדש בהתדרדרות יחס משרד החקלאות ושאר הרשויות בנושא העצים לאחר הפטור עבור תוכניות קטנות בשנת 2015 והעדפת הכריתה על פני העתקה בשנת 2017.

עוד לפני הנוהל החדש כ-250 אלף עצים נכרתים מדי שנה בישראל, כשמשרד החקלאות לא מפרסם נתונים בנושא.

המצב כיום של מי שמבקש להתנגד לכריתה הוא אבסורד: במקרה הטוב הוא מתנגד לכריתת עצים כאשר אין לו בכלל שום מידע מה כוללת הבקשה להיתר שבגינה הונפק רישיון כריתה או העתקה. במקרה הרע, הוא אפילו לא ידע שיש כוונה לכרות עץ, משום שאין יידוע לציבור. נוסף על כך, התנגדות היא בהרבה מקרים מול פקיד היערות העירוני אשר נמצא בניגוד עניינים, בשל היותו עובד העירייה שמקדמת את תוכניות הבניה והתשתיות

לסיפור המאוד מקומי של כריתת עץ, ישנה גם משמעות גלובלית בעידן של משבר אקלים. עצים קולטים גזי חממה, הם מייצרים צל וממזגים את האקלים המקומי. כיסוי עצים עשוי להפחית את הטמפרטורה עד עשר מעלות בתוך העיר!

יישנו הבדל מאוד משמעותי ביותר בין עצים צעירים לעצים ותיקים ושמירה על יערות קיימים חשובה הרבה יותר משתילה של יערות חדשים ומצדיקה מאבק מיוחד. 

 

מה נדרוש באמצעות התרומה שלך?

לאור חשיבות העצים לחיים בעיר, במיוחד בעידן משבר האקלים, אנו דורשים ממשרד החקלאות לבטל לאלתר את הנוהל שחל משנת 2019 ולנסח נוהל אחר אשר יכלול את המרכיבים המצטברים הבאים:

  1. הובלת מדיניות של יערנות עירונית שמאפשרת גם שמירה על עצים קיימים וגם הוספה של עצים חדשים ולא אחד על חשבון השני.

  2. ביטול תפקיד פקידי יערות עירוניים והחלפתם בפקידי יערות ממשלתיים כדי למנוע ניגודי עניינים של פקיד היערות העירוני.

  3. החמרת האכיפה והענישה על כריתה בלתי חוקית של עצים ועל עבודות שמתבצעות בקרבת עצים שמורים ופוגעים בהם.

  4. משרד החקלאות יחויב במאזן פחמן חיובי, כלומר שבאחריותו יהיה לפקח על כמה גזי חממה נקלטים ונפלטים, בין השאר בנושא עצים, וידאג לכך שכל שנה יהיה יותר קליטה של גזי חממה מפליטה, בין השאר בעקבות כריתה של עצים שמכילים הרבה פחמן.

  5. שקיפות מלאה מול הציבור ואפשרות לציבור להיות מעורבים ולערער בנושא אילנות בעיר: בשלב סקרי עצים ובעת שניתן היתר כריתה

גרינפיס הוא ארגון בלתי תלוי וללא מטרות רווח המקבל תרומות מאנשים פרטיים, ממש כמוך, המהווים חלק מהלובי הציבורי שאנו מובילים למען כדור הארץ ולמען עתיד הילדים שלנו.
התרומה שלך מממנת מחקרים ופעולות אקטיביסטיות שאנו מבצעים באופן שוטף על מנת לשמור על הבריאות והקיום של בני אדם ובעלי חיים כאחד.

  זהו דף מאובטח המאפשר לך להעניק תרומה מוגנת ובטוחה.

  תרומתך מוכרת לצרכי מס, לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

  יש למלא את כל המידע, השדות מטה הם שדות חובה למילוי.

step one

פרטים אישיים:

סכום תרומה חודשי:

65
85
100

גם בימים אלו, אנחנו חייבים להמשיך לעמוד על המשמר: לדאוג שבעלי אינטרסים צרים לא יקדמו תוכניות הרסניות מתחת לרדאר ומבלי שהציבור יודע או יכול להתנגד; להעביר מידע שימושי כדי לשמור על הסביבה גם בעת הנוכחית; ולחזק את רוח התקווה והערבות ההדדית שמתגלית בימים אלה וכל כך חיונית כדי לשמור על כדור הארץ.

מדיניות פרטיות | תקנון | יצירת קשר

דילוג לתוכן